Gazi Üniversitesi İle Özel Olimpiyatlar Türkiye Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı
21 Aralık 2016 10:27

 

Gazi üniversitesi Özel Olimpiyatlara ev sahipliği yapmak için kolları sıvadı.

Tüm dünyada 170 ülkeye yayılmış 225 kurumu kanalıyla, 4,4 milyon özel sporcuya ulaşan Uluslararası Özel Olimpiyatlar’ın (Special Olympics) Türkiye temsilcisi olan ve onursal başkanlığını Sayın Dr. Dilek SABANCI hanımefendinin yaptığı “Özel Olimpiyatlar Türkiye” ‘nin işbirliği talebi üzerine, Spor Bilimleri Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Mehmet Günay koordinatörlüğündeki heyetimiz üniversitemizde yapılması öngörülen ve temel amacı, Özel eğitim gereksinimi olan bireyleri, yakın çevrelerinin dar sınırlarından çıkarıp yaşamın akışı içine çekmek, diğer bireylerle spor ve sosyal alanlarda bir araya gelmelerini sağlayarak, onlara toplumda saygı gören yararlı ve üretken bireyler olabilme fırsatı vermeyi amaçlayan Özel Olimpiyatların, organizasyonel yol haritasını Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Uslan’a geçtiğimiz günlerde sunmuşlardı ve bu toplantı sonucunda “Özel Olimpiyatlar Türkiye” ile bir işbirliği protokolü anlaşması imzalanması kararı verilmişti.

Bu kararın ardından Özel Olimpiyatlar Türkiye ve Gazi Üniversitesi aralarındaki işbirliğini artırmak amacıyla işbirliği protokolü imzaladı. 15 Aralık Perşembe günü Gazi Üniversitesi’nde gerçekleşen imza töreninde, Özel Olimpiyatlar Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Civelek ve Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan, aralarındaki işbirliğini artırmak ve daha fazla etkinliği hayata geçirmek adına iyi niyet anlaşması imzaladı. İmza töreni sonunda Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan’ın yanı sıra, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alper Ceylan, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Günay ve Gazi Üniversitesi öğretim üyeleri özel olimpiyatların sembolü olan kırmızı topla fotoğraf çekilerek bu anı ölümsüzleştirdi.

Gazi Üniversitesi’nin desteğiyle bu sene hayata geçirilen Minik Sporcular projesinin yanı sıra daha fazla özel sporcuya ulaşmak hedefiyle imzalanan anlaşmada bu sene birçok etkinliğin Gazi Üniversite ev sahipliğinde yapılması planlanıyor.

Özel Olimpiyatlar Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Civelek, imza töreninde yaptığı konuşmada, “Özel çocuklarımızı sosyal hayatın içine çekebilmek amacıyla işbirliklerimizi sürdürüyoruz. Gazi Üniversitesi’nin desteğiyle hayata geçirdiğimiz projelerimize yenilerini ekleyecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bize kapılarını açan ve bu alanda çalışmalarımıza heyecanla ortak olan Gazi Üniversitesi’ne ve yönetimine teşekkür ediyorum” dedi.

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan da Özel Olimpiyatlar Türkiye ile başarılı bir işbirliği içinde olduklarını belirterek, “Özel çocuklarımızı topluma kazandırabilmek ve onları dış dünyayla tanıştırmak adına elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. Özel Olimpiyatlar Türkiye ile bu alanda çalışmalarımıza çok önceden başladık. Daha fazla çocuğa ulaşmak için üniversitemizin desteğini artıracağız.” diye konuştu